Steam Deck

Steam Deck jeszcze nie wyszedł, a już ludzie kręcą nosem

Steam Deck ma pewne wady. Czy odstraszą one graczy?

Steam Deck to nowa konsola, którą oferuje nam Steam we współpracy z Valve. Będzie można zagrać na niej w większość gier, które znamy z tej platformy. Rozgrywka przeniesie się jednak na mały ekranik, ponieważ mówimy tu o konsoli przenośnej. Oznacza to, że granie będzie teraz dużo wygodniejsze i będziemy mieli zupełnie nowy dostęp do naszych gier. Okazuje się jednak, że konsola ma pewne wady, które już ujawnili producenci urządzenia.

Co jest nie tak z nową konsolą?

Steam Deck jak się okazuje może mieć pewne wady. Chodzi o jego kompatybilność z niektórymi grami. Prezes firmy Codeweavers przyznaje, że niektóry gry mogę nie działąć na Steam Decku. James B. Ramey zwraca uwagę, że należy rozróżnić oprogramowanie od sprzętu. Co do tego drugiego nie ma żadnych zastrzeżeń i konsola ma wystarczająco pamięci RAM, wystarczająco dobry procesor oraz wystarczająco dobrą kartę graficzną, aby uruchomić większość steamowych gier.

Co jest nie tak z oprogramowaniem?

Problem leży jednak w oprogramowaniu, które może nie być kompatybilne z niektórymi naszymi ulubionymi tytułami. Nie chodzi tylko o takie, których nie da się w ogóle uruchomić, ale też takie, które na konsoli będą po prostu niegrywan;e.

Konsola Steam Deck będzie wyposażona w system operacyjny SteamOS. Jest to oryginalne oprogramowanie specjalnie przygotowane z myślą o graczach, korzystających z platformy Steam. Dzięki niemu na tej małej konsoli będzie można odpalić większość tytułów, jakie ma do zaoferowania baza ProtonDB. Dlaczego większość a nie wszystkie? No właśnie problem może leżeć w ich nie przystosowaniu do nowego systemu operacyjnego.

W co nie zagramy na Steam Decku?

Mamy informacje na temat tytułów, których nie będziemy w stanie odpalić na Steam Decku. Są to takie gry jak For Honor, PUBG, Anno 2070 czy chociaż Destiny 2. Na pewno fani tych gier będą zawiedzeni, ale wciąż konsola zaoferuje nam naprawdę dużą dawkę rozgrywki.

Ile kosztuje Steam Deck?

Konsola nie miała jeszcze swojej premiery, ale już można ją zamówić. Istnieje kilka jej wersji, a cena najtańszej wynosi 1899 złotych. Wysyłka rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku.