solucje

Solucje i poradniki. Czy na pewno są tylko dla słabiaków?

Solucje i poradniki do gier. Kto po nie sięga?

Solucje i poradniki do gier są naprawdę przydatne, choć wzbudzają one czasami negatywne uczucia. Niektórzy uważają, że sięgają po nie tylko ci, którzy mają zbyt słabe umiejętności, żeby samemu przejść daną grę. Jest to dosyć krzywdzący stereotyp, ponieważ twórcy gier bardzo często umieszczają w swoich produkcjach mało intuicyjne elementy, których niełatwo się po prostu domyślić.

Takie książeczki (choć dużo częściej dziś spotykamy je w wersji elektronicznej) są przydatne także dla tych graczy, którzy już ukończyli jakiś tytuł i chcą to zrobić ponownie. Wtedy dzięki książeczce mogą się dowiedzieć, co ominęli podczas pierwszego grania i mają szansę się zrehabilitować. Wtedy już trudno powiedzieć tym graczom, że brakuje im umiejętności, bo przecież nie w tym rzecz.

Co nam sprawia trudność w grach?

Bardzo często bywa tak, że twórcy gry umieszczą w niej jakąś zagadkę, która z ich własnej perspektywy jest bardzo logiczna. Niestety dla nas często przypomina ona interpretacje wierszy z lekcji języka polskiego i domyślanie się, co autor miał na myśli. Oczywiście niektórym osobom rozwiązanie danej zagadki może przyjść intuicyjnie, ale to nie zawsze działa w kontekście ogółu. Jeśli pojawia się taki moment, że przez kilka godzin główkujemy nad jedną zagadką, to może warto wtedy zajrzeć do solucji?

Czy to kwestia umiejętności?

Zaopatrzyliśmy się już w dobry sprzęt do gamingu, zakupiliśmy grę i jesteśmy gotowi rozpocząć rozgrywkę. To jednak nie wszystko, bo przecież liczy się jeszcze to, jak sobie w tej grze poradzimy. Co więc wpływa na jakość naszej rozgrywki? Na pewno na plus może być nasza znajomość świata gier. Wiele motywów powtarza się w znanych (i mniej znanych tytułach), więc wiedza, którą zdobędziemy w jednej grze, przyda się w drugiej. To samo jest w kwestiach zręcznościowych. Jeżeli dobrze opanujemy posługiwanie się naszym padem lub klawiaturą, to ta sprawność przeniesie się również na inne tytuły.