MMORPG

MMORPG – skąd się wziął fenomen tych gier?

MMORPG – najpopularniejsze gry z gatunku

MMORPG to rodzaj gier komputerowych, które wstrząsnęły umysłami i sercami wielu graczy. O ile tryb multiplayer wymyślono już dawno temu, tak dopiero gry MMO wyniosły go na tak wielką skalę. MMO, czyli massive multiplayer online, to rodzaj rozgrywki, w którym może brać udział dziesiątki, setki czy nawet tysiące graczy naraz. Gdy w latach 80-tych ludzie zagrywali się w Super Mario Bros albo w Contrę, mogli usiąść z przyjacielem przed telewizorem i wspólnie przeżywać przygody. Nikt się wtedy nie spodziewał, czym wkrótce stanie się rozgrywka multiplayer.

Co to znaczy MMORPG?

MMORPG to połączenie gatunków MMO oraz RPG. O ile, czym jest MMO już wyjaśniliśmy, tak skrót RPG oznacza po prostu grę fabularną (ang. Role-Play Game). W klasycznych grach fabularnych nie było żadnej elektroniki, a jedynie kostki do gry, nasza wyobraźnia i ewentualnie jakieś gadżety. Co ciekawe, są one nadal bardzo popularne, choć we współczesnym świecie muszą one ustąpić miejsca swoim komputerowym wersjom. Tak narodziły się gry cRPG (ang. computer role-play game), do których zaliczamy takie tytuły jak Gothic czy Wiedźmin. Rewolucją w tej dziedzinie było przeniesienie RPG na tryb masowego multiplayeru.

Czy gry fabularne są fabularne?

Gry z gatunku RPG określiliśmy tu jako gry fabularne. Taka nazwa zdecydowanie była adekwatna w kontekście tych tradycyjnych. Tam naszym celem  było wczucie się w rolę i przeżywanie pewnych konkretnych przygód. Jak to jest z grami MMORPG? Czy istnieje w nich jakaś fabuła? Bardzo często pojawiają się w tych grach powiązane ze sobą zadania, które możemy traktować rzeczywiście jako fabułę. Mimo to większość graczy skupia się na rozwoju swojej postaci i tego, co bezpośrednio dzieje się na ekranie. A zatem fabuła sensu stricto schodzi na drugi plan.

Pamiętajmy jednak, że pierwsze dwie litery skrótu RPG oznaczają wczuwanie się w rolę. Nawet jeśli nie interesuje nas historia świata gry, ani treść zadań, to czy oznacza to wykluczenie odgrywania roli? Obserwatorowi z zewnątrz może się wydawać, że gdy pokonujemy naszych wirtualnych przeciwników i dostajemy za to punkty doświadczenia, to nie robimy nic ciekawego. Ot tak wykonujemy powtarzalne monotonne czynności bez większego sensu. Czy aby na pewno? W takich sytuacjach przecież też wczuwamy się w rolę. Kiedy gra naprawdę nas wciągnie, czujemy się, jakbyśmy naprawdę byli naszą postacią. A przeciwnicy naprawdę zachodzą nam za skórę i naprawdę czujemy potrzebę, aby ich zwalczać.

Tibia – dlaczego ludzie w nią grają?

Swego czasu jedną z najpopularniejszych gier MMORG była Tibia. Gra jest bardzo prosta, gdyż wszystko przypomina grę planszową. Mamy w niej bardzo prozaiczną planszę 2D oraz symbolicznie zarysowane postacie, przypominające nieco pionki z planszówek. Jaki jest cel tej gry? Tak naprawdę chodzi w niej jedynie o „wbicie” jak największego poziomu. Aby to uczynić, walczymy z przeróżnymi przeciwnikami, za pokonanie których dostajemy określoną liczbę punktów doświadczenia. Im większy mamy poziom, tym silniejsi są przeciwnicy, którym jesteśmy w stanie podołać.

Czy World of Warcraft to najlepsze MMORPG?

Tibia to nie jedyne MMORPG, które przeszło do historii jako jedno z najpopularniejszych. Miliony fanów na całym świecie zaskarbiło sobie także World of Warcraft. Skąd się wzięła popularność tej gry? Praktycznie każdy maniak gatunku wymieni WoW-a w top 10 najlepszych MMORPG. Na pewno na korzyść fenomenu tej gry zadziałało to, że zrobili ją profesjonaliści.  Wiele innych gier było wytworem amatorów, z których jednym udawało się osiągnąć sukces, a inni musieli pogodzić się z porażką.

World of Warcraft z kolei jest dziełem studia z prawdziwego zdarzenia. Firma Blizzard, która zaoferowała graczom ten produkt, miała już na swoim koncie takie gry jak Diablo II czy Warcraft III. Zapalonym graczom nie trzeba chyba tłumaczyć, jak świetną rozgrywkę one oferowały. Firma miała więc zarówno pieniądze jak i wykwalifikowanych pracowników, którzy zadbali o to, aby wszystko w niej było dopieszczone. Tak właśnie powstało MMO, które zawładnęło sercami graczy na całym świecie.