Klasyczne RPG vs action RPG

RPG nadal należy do ulubionych gatunków graczy. Istnieją jednak różne rodzaje „erpegów” i każdy z nich ma swojego docelowego odbiorcę. Jest też kilka różnic między poszczególnymi podgatunkami, które sprawiają, że mamy do czynienia z całkowicie różnymi grami. Przykładem może być wyróżnienie gier z serii action RPG.

Czy akcja jest pożądanym elementem gier RPG?

Akcja w grach może dodać nieco adrenaliny. Jeśli musimy użyć własnej zręczności, aby wykonać zadanie, to nagle uświadamiamy sobie, że podejmowanie decyzji to nie wszystko. Musimy też sami mierzyć się z konsekwencjami tych decyzji.

Jeśli więc zdecydujemy się sprowokować jakąś postać do walki, to nie będziemy jedynie patrzeć, jak ktoś dostanie bęcki. Sami będziemy musieli wziąć udział w tej potyczce. Jaki będzie miała ona efekt? To już wszystko zależy od nas. Takie umiejętności da się jednak wyuczyć i nie trzeba mieć wcale wrodzonego talentu.

Przykłady gier z gatunku action RPG?

Które gry należą do erpegowych akcyjniaków? Najpopularniejszym jest oczywiście Wiedźmin. To gra, która łączy świetną fabułę z wymagającymi elementami zręcznościowymi. A skoro już mowa o tej serii, to warto wspomnieć też o Gothicu. W końcu to z niego bardzo dużo czerpał CD Projekt, tworząc swoje największe dzieło.