Gry kryminalne. Lepsze od książek?

Wiele osób przyznaje, że gry o tematyce detektywistycznej wciągają nawet bardziej niż najlepsze seriale kryminalne. Dlaczego tak jest? Najprawdopodobniej to przez immersję, która jest cechą charakterystyczną dobrych gier. Nie tylko śledzimy w nich losy postaci, ale sami możemy wpływać na fabułę i przeżywać niektóre sceny na swój własny indywidualny sposób.

Twórcy gier kryminalnych starają się, aby przypominały powieści lub opowiadania kryminalne. Pojawiają się zbrodniarze, detektywi i oczywiście świadkowie, których trzeba przesłuchać.

L.A. Noire. Ciekawa pozycja od Rockstara

Jedną z gier kryminalnych, które sprawiły wielką frajdę graczom, było i jest L.A. Noire. Wcielamy się w niej w rolę detektywa, który musi rozwiązywać zagadki kryminalne w Los Angeles. W zależności od tego, na jakim etapie gry jesteśmy, zmienia się rodzaj i tematyka zadań. Na samym początku zajmujemy się mało istotnymi sprawami, ale w trakcie gry awansujemy i trafiają nam się coraz poważnie misje. Gra potrafi wciągnąć nawet osoby, którym tematyka kryminalna jest zupełnie obca.

Rockstar to firma, która zasłynęła przede wszystkim serią Grand Theft Auto. Nie każdy więc kojarzy L.A. Noire, a szkoda, bo to naprawdę ciekawa pozycja. Warto ją sprawdzić chociażby ze względu na książkową strukturę rozwiązywanych spraw. Momentami można się poczuć, jakbyśmy naprawdę byli bohaterami powieści kryminalnej i naszym zadaniem byłoby odnalezienie sprawcy zbrodni.

Heavy Rain. Jedna z najlepszych gier o tematyce kryminalnej

Mało któremu graczowi trzeba przedstawiać grę „Heavy Rain”. W odróżnieniu od wspomnianego wcześniej L.A. Noire nie rozwiązujemy tam pojedynczych śledztw. Cała fabuła krąży wokół jednej sprawy, a my musimy brać w niej bezpośredni udział. Całą historię przemyślano tak skrupulatnie, że jakością może dorównywać najlepszym filmom.

Trudno jest cokolwiek mówić o fabule, aby nie zespoilerować niczego istotnego. To jednak z tych gier, w którą po prostu trzeba się zanurzyć samodzielnie, aby zrozumieć jej fenomen. Zanurzenie to nie będzie jednak przykrym obowiązkiem a prawdziwą przyjemnością i wejściem do niezwykłej przygody. W pozycję można zagrać zarówno na konsoli, jak i na komputerze. Bardzo dobrze sprawdza się na padzie.