W jakie gry nie powinny grać dzieci?

Czy dzieci mogą grać w gry wideo? Psychologie jednoznacznie stwierdzają, że sama forma rozgrywki nie stanowi żadnego zagrożenia. Dopiero brak umiaru oraz niezdrowe treści mogą spowodować negatywne skutki psychiczne.

Jeśli dziecko zbyt dużo czasu spędza przed ekranem, to może cierpieć na niedobór innych bodźców. Może to wprowadzić zaburzenia rozwojowe. Jeśli jednak odpowiednio kontrolujemy jego korzystanie z konsoli lub komputera, to nie musimy się obawiać. Warto też wykazywać zainteresowanie tym, w co dziecko gra. Dla młodego człowieka bardzo ważne jest, aby mieć akceptację i aprobatę dorosłych.

Rodzice kontra gry wideo

Gry wideo i dzieci to wciąż kontrowersyjny temat. Rodzice mają różna zdania na temat pozwalania swoim pociechom grać. Jedni zabraniają całkowicie, a drudzy uważają, że to świetna rozrywka. Prawda jak zwykle leży po środku i granie w młodym wieku ma zarówno pozytywną, jak i negatywną stronę. Czy gaming będzie miał dobry wpływ na dorastającą osobę, zależy od kilku różnych czynników.

Warto wziąć pod uwagę tematykę gry danego tytułu a także poziom trudności. Oczywiście nie można zapominać, że każdy jest indywidualny i cechy poszczególnego dziecka również wpływają na to, jak odbierać będzie to doświadczenie.

Czy rodzaj gry ma znaczenie?

Czy gatunek sam w sobie ma znaczenie w kwestii bycia przyjaznym dla dzieci? Mogłoby się wydawać, że są takie rodzaje gier, które już z założenia nie dają się dla najmłodszych. Z perspektywy większości rodziców byłyby to pewnie strzelanki. W końcu to właśnie w nich młody odbiorca obcuje z dużą ilością przemocy. Okazuje się jednak, że nie ma to aż takiego znaczenia.

Bardziej decydującym czynnikiem jest poziom trudności. Jeśli gra jest naprawdę wymagająco, to dużo częściej będziemy ponosić porażkę w wykonywaniu poszczególnych zadań. Nie trzeba długo tłumaczyć, że powoduje to frustrację. Ona z kolei może wywoływać agresji.