Wartales

Xbox Cloud Gaming przygotowuje zmiany dla PC-towców

Xbox Cloud Gaming

Xbox Cloud Gaming to usługa od Microsoftu, którą mieliśmy okazję poznać już dawno temu. Dzięki niej mogliśmy korzystać z gier bez konieczności instalowania ich na urządzeniu. Niestety przez długi czasu użytkownicy pecetów mogli tylko o niej pomarzyć, gdyż dostępna była tylko dla urządzeń mobilnych. Z czasem nastąpiły zmiany.

Nowe zmiany od Microsoftu

Czerwiec był przełomem, jeśli chodzi o korzystanie z usługi Xbox Cloud Gaming. Wcześniej korzystać z niej mogły tylko osoby, posiadające urządzenie mobilne z systemem android. W końcu pojawiła się ona na iOS i komputery osobiste. Duża część graczy zdążyła się już do tej usługi przyzwyczaić, a teraz czekają ich nowe zmiany. Co nowego w PC-towej wersji Xbox Cloud Gaming?

Nowe wymagania dla posiadaczy komputerów

Jeśli jeszcze nie korzystamy z tej usługi, to pamiętajmy, że aby rozpocząć, musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim oczekuje się od nas, że będziemy subskrybentami Xbox Game Pass Ultimate oraz będziemy w posiadaniu odpowiedniego kontrolera. Jeśli spełnimy te dwa wymogi, to będziemy mogli uruchomić usługę przez Xbox Insider.

Dlaczego korzystanie z Xbox Cloud Gaming jest takie korzystne dla graczy? Na pewno jest to duże ułatwienie dla tych, którzy nie mają zbyt mocnych komputerów. Bardzo często przecież narzekamy na to, że nasz sprzęt nie spełnia wymagań, oczekiwanych przez daną grę. W tym wypadku, kiedy nie musimy instalować gry na dysku, ten problem nas nie dotyczy. Jedyny czynnik determinujący naszą możliwość rozgrywki to odpowiednio szybkie łącze internetowe. Gry nie instalujemy na naszym sprzęcie, tylko łączymy się z nią przez chmurę. Jesteśmy więc zwolnieni z rozgrywki bez spełniania wygórowanych wymogów systemowych. Gry znajdujące się na chmurze streamują się w 60 fps-ach i jakości 1080p.

Myszka i klawiatura?

Wielu graczy preferuje grę myszką i klawiaturą. Zwłaszcza ci, którzy nigdy nie byli fanami konsol i do takiego trybu się przyzwyczaili. Niestety Microsoft okazuje się mało tolerancyjny wobec tych graczy i póki co z usługi Xbox Cloud Gaming można korzystać jedynie mając do dyspozycji specjalny kontroler Xbox.

Możliwe jednak, że z czasem się to zmieni, jeśli będzie duże zapotrzebowanie na tego rodzaju zmianę. Brak możliwości używania myszki i klawiatury może jednak być dobra okazją dla Microsfotu, aby promować swój własny sprzęt i nie zostawiać alternatyw. Dzięki temu jest szansa, że więcej osób pokocha sprzęt gamingowy charakterystyczny dla xboxa i zacznie z niego korzystać na co dzień.