Wiedźmin 3

Wiedźmin 3. Jak się prezentuje 7 lat po premierze?

Wiedźmin 3 jest stosunkowo nową grą, a mimo to już stał się klasykiem. Nie ma graczy, który nie znał by tego tytułu, tak samo jak mało jest graczy, którzy nie spróbowali choć raz w niego zagrać. Mimo siedmiu lat, jakie minęły od premiery, wciąż jest to jedna z najchętniej pobieranych gier na Steamie i wygląda na to, że jeszcze przez długi czas nic jej nie zdetronizuje. Jest z nią trochę tak jak z trzecią częścią Heroes of Might and Magic. To właśnie trzecia osłona stała się nieśmiertelnym klasykiem, w który do dzisiaj bardzo chętnie grają miłośnicy tego uniwersum.

Wiedźmin 3 kontra współczesne gry

Okazuje się, że trzecia odsłona Wiedźmina wcale się aż tak nie zestarzała w stosunku do współczesnych produkcji. Jeżeli spojrzymy na wymagania systemowe, to nowe gry są bardzo do nich zbliżone. Również jeśli chodzi o ustawienia graficzne, to po włączenie W3 zobaczymy tak samo dobrą grafikę, jak w produkcjach, które mamy do dyspozycji współcześnie. Dlatego właśnie jest to gra, którą do dziś uwielbiają nie tylko fani serii, ale ogólnie miłośnicy elektronicznej rozgrywki. Możemy się więc spodziewać, że będzie robić dobre wrażenie nawet i za dwadzieścia lat. Chociaż aż strach pomyśleć, jak daleko zajdzie postęp technologiczny i z jak zaawansowaną grafiką przyjdzie nam obcować. Póki co jednak nie wybiegajmy za bardzo w przyszłość i skupmy się na tym, co faktycznie mamy do dyspozycji. Inne podobny gry, które podbiły serca graczy w ostatnich latach to Dragon’s Age, Skyrim czy Warhammer.

Gry cRPG kontra action RPG

Wszyscy wiedzą, że gry z serii o wiedźminie Geralcie klasyfikujemy jako cRPG. Ale czy są one faktycznie modelowym przykładem tego gatunku? Zwróćmy uwagę, że bardzo się różnią od klasycznego erpega. Klasyczne gry z tego nurtu zakładają przede wszystkim fabuły bez większych elementów zręcznościowych. Zwróćmy uwagę na przykład na serię Might and Magic albo The Elder Scrolls. Jak tam wyglądała walka? Trochę tak jak w klasycznych „papierowych” erpegach. Za powodzenie odpowiadały takie statystyki jak szansa na trafienie, siła postaci itp. Wiedźmin zaś należy do tak zwanych gier action RPG. Z tego samego gatunku pochodzi chociażby kochany przez wszystkich graczy Gothic. Na chłopski rozum wygląda to tak, że sama mechanika gry fabularnej jest wzbogacona o elementy akcji, takie jak zręcznościowa walka mieczem, czy konieczność podejmowania szybkich wyborów. Który z tych gatunków jest lepszy? Trudno jest to porównać, bo oba mają swój urok, swoje zalety i wady. Wszystko zależy od preferencji i przyzwyczajeń.

Jaka alternatywa dla Wiedźmina?

W co możemy pograć, jeżeli już przeszliśmy „Wieśka”, a mimo to dalej marzy nam się dobra elektroniczna rozgrywka? Spójrzmy na podobne gry, które również otwierają przed nami wielki świat pełen przygód, niebezpieczeństw i niekończącej się satysfakcji. Do tych gier należy oczywiście słynny Skyrim, który jest częścią serii The Elder Scrolls. Nie zapominajmy też o God of War, który stał się wielkim hitem nie tylko w swoich pierwszych odsłonach, ale również niedawno dzięki kontynuacjom i remake’om. Tego rodzaju gry otwierają nam drzwi do naprawdę wspaniałych światów, które aż chciałoby się eksplorować godzinami.