Ray tracing na słabszych kartach graficznych. Czy to jest możliwe?

Technologia Ray tracing zrewolucjonizowała rynek gier wideo. Śledzenie promieni świetlnych gwarantuje niesamowite wrażenia wizualne i podkreśla realizm rozgrywki. Czy do obsługi technologii ray tracing potrzebne są flagowe karty graficzne?

Ray tracing w grach komputerowych

Funkcja ray tracing sprawia, że komputer w czasie rzeczywistym analizuje wszystkie promienie świetlne, a następnie uwzględnia jedynie te, które powinny być widziane przez gracza stojącego w danym miejscu. Ważne jest, że nie są to jedynie światła lamp czy słońce, ale również wszelkie załamania, refleksy, odbicia i rozproszenia.

Oznacza to, że ray tracing znacząco poprawia realizm obserwowanego świata wirtualnego. Śledzenie promieni świetlnych widoczne jest szczególnie dobrze w ciemnych lokacjach z dużą ilością światła. Może to być, chociażby centrum Tokio oświetlone neonami. Działający ray tracing będzie wyraźnie widoczny nie tylko na samych szyldach, ale również w odbiciach w kałuży, szybach, witrynach sklepów, na samochodach, a także w jakości cieni rzucanych przez postacie i otoczenie.

Wymagania

Ray tracing można włączyć w wybranych grach, które oferują taką możliwość. Opcja dostępna jest w ustawieniach grafiki. Technologia śledzenia promieni świetlnych najlepiej działa na mocnych maszynach, w których zamontowana została karta graficzna z serii RTX (NVIDIA) lub RX (AMD).

Karty graficzne obsługujące ray tracing

Na rynku dostępnych jest wiele kart obsługujących ray tracing – o kartach graficznych obsługujących ray tracing pisali także redaktorzy portalu centrumgry.pl. Najtańsze modele można kupić już za 900 zł, a ceny najdroższych sięgają nawet 30 000 zł. Oczywiście im niższa półka cenowa, tym mniejsze osiągi urządzenia. Może się to przekładać na słabszą grafikę niż w przypadku lepszych modeli albo na drastyczny spadek FPS podczas rozgrywki.

W przypadku zarówno AMD, jak i NVIDII, decydując się na kartę graficzną z technologią ray tracing, dobrze jest celować w wyższą półkę, na której ceny oscylują w granicach 3000 – 4500 zł.

Karty graficzne NVIDII obsługujące technologię ray tracing mają w nazwie prefix „RTX”. Może to być na przykład GeForce RTX 2060, GeForce RTX 3060 czy GeForce RTX 3080. To właśnie te dwie ostatnie karty graficzne cieszą się największym uznaniem wśród graczy.

Karty graficzne AMD obsługujące technologię ray tracing oznaczone zostały literami „RX”. Wśród najpopularniejszych z nich są: Radeon RX 6800, Radeon RX 6800 XT oraz Radeon RX 6900.

W bardzo dużym uproszczeniu: im większa liczba w nazwie karty graficznej, tym jest ona nowsza i oferuje lepsze osiągi. Oczywiście wiąże się to również z większą ceną.

Ray tracing na słabszych urządzeniach

Słabsze karty graficzne NVIDII z serii GTX mają możliwość obsługi ray tracingu. Problem jest taki, że niestety jedynie w teorii. Śledzenie promieni słonecznych potrzebuje dobrego komputera z mocnymi podzespołami, aby w czasie rzeczywistym skutecznie analizować sytuację w grze. Słabsza karta graficzna powinna wytrzymać obciążenie, ale zdecydowanie podniesie to jej temperaturę. Gra z włączonym ray tracingiem na słabszych kartach graficznych wiąże się również z drastycznym spadkiem FPS.

Mając do dyspozycji słabszą kartę graficzną, lepiej jednak pozostać przy łagodniejszych ustawieniach graficznych. Podczas rozgrywki zdecydowanie większe znaczenie ma przyjemność i płynne działanie gry niż nawet najbardziej realistyczne efekty.