promocje na steamie

Na czym polegają promocje na Steamie?

Czy Steamowi się opłaca sprzedawać gry po promocyjnych cenach?

W jaki sposób działa Steam i jak podpisuje umowy z producentami gier? Przede wszystkim chodzi o proporcje, które są naprawdę opłacalne z perspektywy właścicieli serwisu. Bowiem zyski z gier wielokrotnie przewyższają koszty licencji, jakie ponosi firma Valve Corp, do której należy ta słynna platforma gamingowa. Nawet gdyby wszystkie gry naraz przeceniono, to wciąż zyski byłyby olbrzymie. Jest to więc opłacalne również pod względem psychologicznym. Nawet jeśli cena 100 zł za jedną grę jest dla kogoś wysoka, to i tak jest bardziej atrakcyjna niż 200 zł, a takie są właśnie typowe przeceny. Gry, których podstawową ceną jest 200 zł przecenia się do 100 zł, choć wcale gra nie musi być akurat tyle warta i nie musi się wiele różnić od gier, kosztujących 50 czy 60 złotych.

Jak zarabia Steam?

Platforma należąca do Valve Corp. zarabia na kilka różnych sposobów, a jak się to w ogóle zaczęło? Po raz pierwszy ogłoszono tę platformę w 2003 roku, ale nie było jeszcze planów na stworzenie takiego giganta, jakiego widzimy dziś. Miała być to jedynie sieć dystrybucyjna i nic więcej. Dopiero w 2005 roku na Steamie zaczęły się pojawiać gry wielu różnych firm, które dało się kupić i pobrać online. Wtedy wyglądało to dosyć skromnie, ale w roku 2021 na platformie pojawiło się około 46 tysięcy gier, co naprawdę robiło wrażenie. Teraz rocznie pojawia się tam prawie 10 tysięcy tytułów. O wielkim sukcesie marki świadczy także olbrzymia liczba użytkowników. W 2020 roku padł rekord aktywnych użytkowników w skali jednego miesiąca. Ta liczba to 120 milionów, co jest porównywalne z Netflixem. Skoro już mówimy o rekordach, to najczęściej granym tytułem jest Counter Strike: Global Offensive. Grę tę kojarzą też z pewnością starsi gracze, którzy spędzali godziny przy słynnej wersji 1.6.

Kiedy najczęściej są promocje?

Promocje najczęściej pojawiają się w święta i innego rodzaju okoliczności. Nie muszą to być więc święta Bożego Narodzenia ani Wielkanocy, ale np. Walentynki albo Dzień Kobiet. I oczywiście promocje te nie dotyczą tylko osób zaliczających się do danej grupy. Uspakajamy, że panowie również mogą skorzystać z promocji 8 marca. Ale dochodzimy tu do pewnej pułapki, bo przecież takie okoliczności są przez cały rok. Czy to oznacza, że te promocje są tam cały czas? W zasadzie tak. Oznacza to, że tak naprawdę w ogóle nie opłaca się kupować gier na Steamie po normalnej cenie, bo prędzej czy później pojawi się promocja, która nas zainteresuje.

Co nowego na Steamie?

Rekordowy rok 2020 wcale nie był czasem ostatnich sukcesów platformy. Od tamtego czasu padło kilka innych rekordów, wliczając w to wynik z pierwszego kwartału 2022 roku.