gry strategiczne

Modding. Czy fani są kreatywniejsi od twórców?

Modding czyli inwencja twórcza graczy

Modding to nic innego jak tworzenie nieoficjalnych dodatków do znanych gier. Polega on na przerabianiu głównego kodu gry tak, aby wprowadzić do niego nowe elementy. Fani znanych gier bardzo cenią sobie modderów i ich dzieła. Póki co ta dziedzina dotyczy głównie pecetów, ale użytkownicy konsoli czy smartfona gamingowe też mogą znaleźć coś dla siebie. O tym, czym taki smartfon gamingowy w ogóle jest i jak go wybrać, przeczytasz tutaj

Czu gracze robią lepsze gry od faktycznych producentów?

Skąd w ogóle bierze się tak duża popularność modów? Czy gracze, którzy je tworzą są aż tak utalentowani? Najczęściej właśnie tak jest. Osoby, który angażują się w modding bardzo często mają duże umiejętność w dziedzinie programowania czy designu. Różnica między nimi a profesjonalnymi twórcami gier jest taka, że nikt im za to nie płaci. Oczywiście zespoły moderskie bardzo często robią zbiórki, których celem jest wsparcia projektu, ale zwykle są to sprawy groszowe.

Do jakich gier najczęściej powstają mody?

Są takie tytuły, które szczególnie ukochali sobie modderzy. Zaliczają się do nich Mount & Blade, Half Life czy chociażby Gothic. Zwłaszcza ten ostatni tytuł wyróżnia się pod względem popularności. Polacy stworzyli nawet specjalną aplikację (Spine), służącą do wyszukiwania a następnie instalowania modów. Nie oznacza to jednak, że modyfikacje do tej gry powstają jedynie na polskim podwórku. Bardzo dużym dorobkiem mogą cieszyć się także Rosjanie, którzy odpowiadają za takie tytuły jak „The Returning” czy „The Dark Saga”. Oba te dodatki wykonana z dużą precyzją i wprowadzają wiele nowych elementów. Można jednak zauważyć pewną niezrozumiałą tendencję. Otóż rosyjscy modderzy zdają się faworyzować modyfikację z wysokim poziom trudności. Objawia się to w ten sposób, że przeciwnicy są dla nas o wiele silniejsi niż w podstawowej wersji gry, a ceny za naukę i przedmioty są dużo wyższe. Dla niektórych graczy będzie to oczywista zaleta, bo w końcu to jakieś wyznanie. Inni jednak będą się męczyć i zechcą jak najszybciej odłożyć grę na później.