sprzęt dla graczy

Czy gry wideo są lepsze od książek i filmów?

Gry wideo już dawno przestały być tanią rozrywką. Dzisiaj urosły do rangi sztuki i potrafią być tak samo wartościowe jak najlepsze filmy i książki. Porównajmy więc te media do siebie i zastanówmy się, czy faktycznie gry są dzisiaj najwybitniejszym środkiem.

Co daje człowiekowi literatura i czy gry mogą ją zastąpić?

Literatura ma wiele zalet. Między innymi możemy znaleźć w niej odpowiedzi na pytania z własnego życia. Gdy czytamy jakąś dobrą powieść, to zauważamy, że postacie z niej przypominają nam osoby, które znamy. A może nawet przypominają nam nas. Możemy więc poczuć przez chwilę, że jesteśmy sami w problemie albo nawet zainspirować się bohaterem w celu znalezienia rozwiązania.

Gry jednak poszły o krok do przodu. Nie tylko pozwalają nam zapoznać się z dylematami moralnymi bohatera, ale też wziąć w nich udział. Np. w grach z serii „Wiedźmin” sami wybieramy, jak chcemy postąpić w danej chwili i jak chcemy się zachować wobec wybranej postaci.

Jest jeszcze jedna zaleta książki, którą odziedziczyła gra wideo. Jest to świetny pomysł na prezent.

Interaktywny film

Gry z dobrą fabułą często przypominają naprawdę nieźle zrobiony film. Dialogi są na wysokim poziomie a wydarzenia są pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Do tego sami możemy sobie wybrać poziom trudności. Jeśli chcemy, aby gra skupiła się głównie na opowieści, to nie krępujmy się i wybierzmy łatwy. Wcale nie musimy mordować się z zadaniami, jeżeli aspekty zręcznościowe aż tak nas nie interesują.

Przykładem gier, które można potraktować jak pełnoprawny film, jest Heavy Rain. Jego opowieść to klasyczny kryminał, którym nie pogardziliby najwybitniejsi autorzy kryminalnych powieści.